Roboty ziemne Lębork – stabilizacja gruntu

Roboty ziemne to dość duży zakres prac, które nie są łatwe do wykonania. W ich skład wchodzą trzy główne czynności: stabilizacja gruntu, budowa dróg i parkingów oraz sieci zewnętrznych wodno-kanalizacyjnych i gazowych. Nie da się ukryć, że do takich prac potrzebne są specjalistyczne maszyny, których normalny człowiek nie posiada. Jednak skupmy się dzisiaj jedynie na stabilizacji gruntu. Jest to bardzo popularna czynność wykorzystywana zazwyczaj podczas stawiania bloków czy budowania dróg.

Może się wydawać, że stabilizacja gruntu to bardzo prosty proces i ma tam przy tym zbyt wiele pracy. Jednak jest zupełnie inaczej. Ogólnie chodzi o to, że stosowane są specjalistyczne metody trwałego wzmacniania gruntu. Zazwyczaj takie roboty ziemne są przeprowadzane na terenie, który jest przeznaczony pod budowę. Powyżej już jest wspomniane o tym, że do tego są potrzebne specjalistyczne maszyny. Zazwyczaj wykorzystuje się recyklery (czy też jak kto woli frezarki), rozściełacze, spycharki i walce.

A teraz pora napisać jak to wszystko po kolei wygląda. Na początku za pomocą spycharki formuje się grunt. Następnie rozściełacz, który jest zamocowany do ciągnika (oczywiście musi on mieć odpowiednią moc) odpowiednio dawkuje wyznaczoną ilość spoiwa na daną powierzchnię gruntu. Po tej czynności wykorzystuje się recykler. Jest to urządzenie, które wcina się na wyznaczona wcześniej głębokości miesza ziemię ze spoiwem. Na tym etapie warto napisać, że spoiwa jest dobierana w zależności od gruntu, na którym się pracuje. Jego role może pełnić cement, wapno a nawet popioły. Pod koniec walec zagęszcza teren przeznaczony na budowę. Dodam jeszcze, że jeśli ziemia jest zbyt sucha, to polewa się ją wodą, że spoiwa związała się z gruntem. W innym wypadku cała praca pójdzie na marne.

Jak widać, tego typu roboty ziemne wcale nie są takie proste jak się wydaje wielu osobom. Czy można takie prace wykonywać samemu? Oczywiście, że można, ale czy jest to opłacalne? Niestety, ale wynajem maszyn kosztuje, a zazwyczaj trzeba zapłacić również pracownikowi, który ma uprawnienia do pracowania z takim sprzętem. A do tego włożyć własne nerwy i czas. Więc chyba lepiej jest zainwestować w firmę, która sama zajmie się wszystkim, co jest związane ze stabilizacją gruntu. Wyjdzie może troszkę drożej, ale będzie nas to kosztowało mniej nerwów.

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

DSC07610-1