Wynajem koparki kołowej

Czy zdarzyło Wam się jechać za koparką, która właśnie opuściła plac budowy i ciągnie się z prędkością 20 kilometrów na godzinę? Z pewnością mieliście w swoim życiu takie sytuacje, choć czy jesteście pewni, że była to koparka? Jak się okazuje, bardzo często taki sprzęt budowlany jest przez nas mylony i w rzeczywistości koparka nie jest koparką, a na przykład koparko-ładowarką. Wprawdzie być może z punktu widzenia kierowcy nie jest to istotne, to jednak warto wiedzieć, czym taki sprzęt budowlany się różni.

Koparki

Jak nie trudno się domyślić koparka jest sprzętem budowlanym, który wyposażono tylko w jedno narzędzie. Najczęściej jest to rzecz jasna łyżka, która sprawdzi się przy robotach ziemnych. Nie jest to jednak żadna reguła, bo na końcu wysięgnika znajdować się może także młot pneumatyczny, frezarka, chwytak, młot wyburzeniowy, rozdrabniacz czy chwytak elektromagnetyczny.

koparka

Koparko-ładowarki

Nieco inaczej wygląda to w przypadku koparko-ładowarek. Tutaj do czynienia mamy z dwoma powierzchniami roboczymi. Te są bowiem połączeniem koparek oraz ładowarek. Najczęściej jedna łyżka służy tutaj do kopania, choć może to być też inne narzędzie, podczas kiedy druga jest łyżką znacznie szerszą służącą ściąganiu urobku. Poza tym spotykamy tutaj także lemiesz do śniegu, widły paletowe, zamiatarkę, młot wyburzeniowy czy wiertnicę, dzięki czemu koparko-ładowarka jest jedną z najwszechstronniejszych maszyn budowlanych.

Poza tym zauważmy też, że koparka oparta jest zazwyczaj na konstrukcji traktora o napędzie kołowym, a nie gąsienicowym, jak ma to często miejsce w koparko-ładowarce.