Wynajem maszyn budowlach Lębork

W pierwszej części poradnika dotyczącego eksploatacji koparki wykorzystywanej do robót ziemnych i innych prac budowlanych odnieśliśmy się do bezproduktywnej jazdy oraz kamieni, które mogą ją uszkodzić. Wiecie więc, że poza wyeliminowaniem nawyku bezproduktywnej jazdy ważne są także osłony. Dziś odniesiemy się do kolejnych zasad jej eksploatacji.

Planowane skręty

Przede wszystkim pamiętać musicie tutaj o planowanych skrętach. Co to oznacza w praktyce? Ano to, że na przykład skręcanie tylko w prawo lub lewo przełoży się na większe zużycie poszczególnych elementów na danej stronie. To samo tyczy się też pracy na szczycie czy w dołach. Pierwsza wymusza jedynie styk wewnętrznych części płyt z podwoziem, podczas kiedy praca w dole płyt zewnętrznych.

koparka

Czyszczenie i konserwacja

Bardzo ważne jest rzecz jasna również i czyszczenie poszczególnych elementów podwozia oraz ich konserwacja. Szczególnie warto tutaj zwrócić uwagę na przestrzeń pomiędzy kołem napędowym a tulejami łańcucha. Im jest ona czystsza, tym dłuższa żywotność samych elementów. Niezbędne jest także i regularne sprawdzenie poszczególnych elementów podwozia zaczynając od rolek podtrzymujących, na tulejach, sworzniach i poszczególnych ogniwach łańcucha kończąc. Nie każdy zdaje sobie bowiem sprawę z tego, że wymiana na czas tylko jednej rolki, może przełożyć się na dłuższą żywotność całego łańcucha.

Zwróćmy tu jeszcze uwagę na napięcie łańcuchów gąsienic. Należy zapamiętać, że zbyt mocne ich napięcie, może spowodować ich zużycie nawet do 50% większe niż przy ich napięciu prawidłowym.