Koparki w robotach ziemnych

Koparki w robotach ziemnych wykorzystuje się bardzo często, a służą one oddzielaniu urobku od calizny gruntu i usuwaniu go na środki transportowe lub jak to bywa częściej na odwał. Urobkiem tym jest skała zwietrzała lub twarda. Nie jest tajemnicą, że znacznie trudniej jest oddzielić skałę twardą, która przed jej wybraniem musi być jeszcze rozluźniona. W takiej sytuacji warto bliżej przyjrzeć się koparkom, które biorą w tym udział. W tym wpisie zajmijmy się koparkami jednonaczyniowymi, mechanicznymi czy hydraulicznymi.

Koparka jednonaczyniowa

Ta koparka zwana jest także łyżkową i składa się z podwozia (gąsienicowe lub na kołach) pozwalającego na przesuwanie po gruncie, nadwozia obrotowego, na którym znajdują się mechanizmy napędowe i sterujące czy kabina operatora oraz osprzętu roboczego. Ten obejmuje wysięgnik i naczynie kopiące z odpowiednim uchwytem.

koparka-mechaniczna

Koparka mechaniczna

Ten rodzaj koparek wyposażony jest natomiast w pięć mechanizmów. Tak więc składa się ona z mechanizmu jazdy, który napędzany jest przez gąsienicę lub koła jezdne, mechanizmu obrotu, mechanizmu przyciągania łyżki za pomocą lin nawijanych na bęben umieszczony w kabinie, mechanizmu naporu umożliwiającego wysuwanie łyżki za pomocą przekładni linowych lub łańcuchowych oraz mechanizmu zmiany wysięgu.

Koparki hydrauliczne

Te podobne są do koparek mechanicznych. Także posiadają naczynia kopiące podsiębierne i przedsiębierne oraz ładowarkowe. Jedyną różnicą jest to, że zamiast przekładni zębatych, łańcuchowych, sprzęgieł i bębnów wyposażono je w siłowniki i silniki hydrauliczne.

osprzet-hydrauliczny