Prace ziemne Lębork

Koparka to sprzęt na tyle masywny, że wielu uważa, że jest niezniszczalny. Zauważyć trzeba jednak, że tak jak i inne maszyny także i ten sprzęt budowlany wykorzystywany do robót ziemnych, rozbiórek itp. szybko może ulec uszkodzeniu, jeśli nie będziemy pamiętać o podstawowych zasadach eksploatacji. Oto I z II części poradnika odnosząca się do zasad eksploatacji tych maszyn.

Ograniczenie bezproduktywnej jazdy

Przede wszystkim trzeba pamiętać o tym, aby wyeliminować lub ograniczyć do minimum bezproduktywną jazdę koparkami. Nie jest to też w żadnym wypadku bolid Formuły 1, a więc i szybka jazda odpada. Wszystko to powoduje nadmierne zużywanie poszczególnych elementów podwozia oraz luzy pomiędzy sworzniami i tulejami, zębami kół napędowych oraz ogniwami, a kołami napinającymi czy rolkami podtrzymującymi.

koparka2Zauważmy też, że podczas jazdy do tyłu aż 75% połączeń sworzni z tuleją ma kontakt i pracuje pod obciążeniem, podczas kiedy przy klasycznym poruszaniu się naprzód pod obciążeniem pracuje ich zaledwie 25%.

Osłony przeciw kamieniom

Koparki pracują na polach, drogach czy obszarach budowlanych. W wielu przypadkach osłony przeciw kamieniom są jednak zakładane zbyt pochopnie. Należy robić to selektywnie i zakładać je do robót ziemnych na kamienistym podłożu, aby zapobiec tym samym przedostaniu się większych kamieni pomiędzy koło napędowe lub napinające, a ogniwa łańcucha.

Na razie to tyle. Za tydzień II część poradnika dotyczącego eksploatacji koparki. Po nim Wasza wiedza na ten temat będzie o wiele większa.