W obecnym czasie zarówno budowa rurociągów jak i kanalizacji nie odbędzie się bez specjalistycznych maszyn budowanych, mowa tutaj o koparkach. Są to maszyny, które wbrew pozorom wykonują największą i najcięższą pracę. Kanalizacja niestety nie jest czymś powszechnie dostępnym, w naszym kraju całe mnóstwo wsi nie ma dostępu do tego rodzaju wygów. Właściciele domów zmuszeni są do budowy bio oczyszczalni, bowiem szamba z racji przepisów musiałby by być szczelne, co z kolei sprawia, że szybko będą się zapełniać.

Bio oczyszczalnia

Ma ona na celu odprowadzanie i uzdatnianie wody, jednak nie do tego stopnia, aby móc z niej korzystać jako z wody pitnej. Jest ona przeznaczona co najwyżej do podlewania roślin. Taki zbiornik musi zostać wkopany w ziemię na odpowiednią głębokość, nie jesteśmy w stanie zrobić tego ręcznie, więc tutaj koparka staje się niezastąpiona.

Drenaż

DRENASZ

Drenaż jest wymagany, aby odprowadzana woda mogła wsiąkać w ziemię, nie podtapiając budynków czy terenu. Wykonujemy go w różnej odległości od zbiornika, nie ma tutaj reguły, że powinno być 2 czy 20 metrów, jednak są pewne ograniczenia jeśli w pobliżu stoją budynki lub znajduje się droga. W tym przypadku maszyny ciężkie, takie jak koparki wykopują dół, nie będzie on głęboki, jednak powinien zajmować w miarę dużą przestrzeń, aby filtracja wody poprzez żwir odbywała się bez zakłóceń.

Budując swój własny wymarzony dom, remontując go czy wkopując rury kanalizacyjne w ziemię potrzebować będziemy specjalistycznych maszyn. To wszystko udowadnia nam, iż maszyny tego rodzaju w dzisiejszych czasach są niezastąpione. Niektórzy porywają się na rozmiar tej pracy z łopatą, kalkulując poświęcony czas, energię i możliwość w tym czasie zarobienia pieniędzy w zwykłej pracy nie jest w stanie nam się opłacić kopanie własnoręcznie. To co sami zrobimy w dwa dni maszyna jest w stanie zrobić w jedną godzinę, przy czym strata 2 dni naszej pracy wyniesie około 150 – 250 zł, gdzie 1 godzina pracy maszyny wynosi 75 – 100 zł, mowa tutaj o koparce niewielkich rozmiarów typu Ostrówek. Tak więc pracując własnoręcznie tracimy nie tylko pieniądze, ale również własne siły.

KOPARKO ŁADOWARKA LĘBORK