Temat betonu towarowego już był poruszany w kilku postach. We wcześniejszych wpisach możesz przeczytać na temat jego składników oraz nowoczesnych rozwiązań takich jak łączenie z włóknami polipropylowymi, co dodaje wytrzymałości. Jednak dzisiaj trochę zagłębimy się w przeszłość i poznamy jego historie. Na samym początku warto wspomnieć, że pierwsze odmiany betonu powstały 9 tysięcy lat temu.

Beton swoje początku zawdzięcza działalności Rzymian i Egipcjan. Oczywiście receptury jego tworzenia różniły się w obydwu przypadkach, ale były tak samo wytrzymałe. Jednak nie da się ukryć, że jego skład zmienił się na przełamie wieków. Głównym czynnikiem, który różni współczesny beton od jego pierwszych wersji, jest czynnik wiążacy. W Egipcie używany był kruszony gims. Natomiast trochę dalej poszli Rzymianie, którzy wiedzieli, jak produkować wapno – wypalali kruszony kamień wapienny. Z czasem odryli, że jeśli doda się do niego pyłu wulkanicznego albo startych płyt czy cegieł, to właściwości wiążące cementu będzie o wiele lepsze.

Pierwszy opatentowany został cement w roki 1824. I to właśnie na jego podstawie tworzony jest współczesny cement. Jednak zanim do tego doszło minęło trochę czasu, ponieważ do obecnej formy został doprowadzony dopiero w 1845 roku. Czekano ponad 20 lat, ponieważ po tylu latach udało się osiągnąć wyższe temperatury w piecu. To właśnie cement portugalski umożliwił rozwinięcie się nowych form budownictwa.

Jednak na drodze rozpowszechnienia betonu towarowego stał bardzo poważny problem. Nie dało się go przetranspotrować na plac budowy, ponieważ w czasie drogi zastygał i całkowicie tracił swoje właściwości. Jednak w latach 1920-tych udało się to rozwiązać, ponieważ stworzono samochodu, które posiadały stale kręcący się bęben. W wyniku temu beton był ciągle mieszany i nie zastygał. Następnie na całej kuli ziemniej powstawały hurtownie, które rozwijały swój zasięg.

Nam teraz wydaje się to wszystko takie proste. Jednak trzeba sobie wyobrazić, jak wiele czasu zajęło ludziom wymyślenie betoniarek. To, co dzisiaj jest dla nas rzeczą normalną, kiedyś kosztowało ludzi wiele zachodu.

beton-towarowy Lębork