Beton Lębork – najważniejsze informacje

Beton to substancja, która jest używana praktycznie przy każdej robocie budowlanej. Na początek trzeba powiedzieć, czym on jest, ponieważ wiele ludzi uważa, że beton i cement to to samo Jednak prawdziwy budowlaniec nigdy nie ma prawa pomylić tych dwóch składników. Cement jest rodzajem spoiwa, który jest wykorzystywany do tworzenia betonu. Oczywiście w tym ostatnim są również wypełniacze (którym może być piasek), woda i inne domieszki, które pozwalają na otrzymanie odpowiednich cech. A więc jak widać, różnica pomiędzy cementem a betonem jest ogromna i warto o niej pamiętać.

Już wiemy, jakie substancje wchodzą w skład tej ważnej dla budownictwa substancji, a teraz dowiedzmy się, jak ona powstaje. Ogólnie beton jest kojarzony jako substancja wiążący, czy jak kto woli spajająca. Zazwyczaj powstaje on w wyniku wiązania i stwardnienia mieszanki betonowej, czyli tych wszystkich składników, które są wymienione w poprzednim akapicie. Jednak jest kilka rzeczy na ich temat, które warto jest wiedzieć. Po pierwsze nie wolno używa wody morskiej, mineralnej, rzecznej i ściekowej. Chodzi tutaj o to, żeby nie była zbytnio zasolona i zanieczyszczona, ponieważ wtedy beton zmieni swoje właściwości i efekty nie będą tak dobre, jak być powinny. Bez problemu można korzystać z wody wodociągowej, która jest powszechnie dostępna.

Kruszywa wykorzystywane do produkcji betonu dzielimy na dwie grupy. Pierwszą z nich są naturalne, które możemy podzielić na grube (na przykład żwir) oraz drobne (piasek do 2 mm). A drugą grupą są kruszywa sztuczne i tutaj można zaliczyć keramzyt. Bardzo ważne jest właściwe dobranie tego elementu, ponieważ takie dodatki i domieszki poprawiają właściwości całych mieszanek betonowych. Korzystając z odpowiednich składników można uzyskać zwiększoną mrozoodporność albo wodoszczelność. Oczywiście wszystko zależy od tego, gdzie będzie stosowany beton i na jakie czynniki środowiska będzie narażony.

To są tylko najważniejsze informacje na temat betonu. Jak widać, każdy element składowy odgrywa ważną rolę, ponieważ wpływa na właściwości spoiwa. Właściwe dobranie składników pozwala na bardzo długa eksploatację i pewność, że budowla nie rozpadnie się po kilku latach.