W takich miastach jak  Łeba, Wejherowo czy Gdańsk jest duże zagrożenie wodą. Leżą one nam naszym morzem, które dla większości ludzi jest doskonałym miejscem na wypoczynek. Jednak wielu budowniczym spędza sen z oczu. Oczywiście nie do końca chodzi tutaj o samo morze. Jest duża woda, więc zazwyczaj tereny posiadają duża wilgotność, miejscami aż za dużą. I to jest właśnie problem.

Jeżeli chcemy wybudować domek nam morzem, to czeka nas wiele pracy i musimy się przygotować na to również pieniężnie. Trzeba się liczyć z tym, że tego typu roboty ziemne, są droższe od zwykłych rozwiązań. A dlaczego? W tym przypadku dochodzi nam odwadnianie albo osuszanie terenu. Zależy to od tego jak dużą wilgotność posiada. Jeżeli jest to tylko trochę ponad normę to wystarczy osuszyć teren, jednak jeśli woda wręcz swoi w dole, który wykopaliści to niezbędne jest odwadnianie.

Jak się wykonuje odwadnianie? Zazwyczaj w tym celu stosowane są specjalistyczne maszyny, które pod wpływem nadciśnienia wysysają wodę. Oczywiście nie jest to proces, który trwa 3 godziny. Trzeba być cierpliwym, żeby został on dobrze wykonany, ponieważ jeżeli się pospieszymy, to jest duża możliwość, że trzeba będzie od nowa wykonywać tą czynność. Ważne jest również, żeby pozostawić w glebie odpowiedni procent wody. Każdy z nam wie, że ziemia nie może być za sucha, bo się nie będzie dało nic w niej zrobić, ani za mokra, bo zaraz zrobi się błoto, a beton nie będzie odpowiednio szybko zasychał.

Koparka Lębork

Koparka Lębork

Wydaje się, że jeśli pierwszy etap mamy już za sobą, to dalej robory ziemne są wykonywane tak samo jak na terenie o normalnej wilgotność. I tak i nie. Zazwyczaj konstrukcje są dodatkowo wzmacniane na wypadek, gdyby wilgotność wzrosła ponownie. Jednak to już zależy od budowniczego, który prowadzi budowę. Ale myślę, że to dobre rozwiązanie, a raczej zabezpieczenie na przyszłość.

Morze jest piękne i z pewnością każdy marzył kiedyś o tym, żeby mieć nad nim domek. Jednak trzeba zdać sobię sprawę, że to dość kosztowna i ciężka inwestycja z powodu warunków, które tam panują. Tereny wilgotne nie są najlepszym miejscem pod zabudowę, jednak to nie znaczy, że całkowicie się je wyklucza. Po prostu trzeba zainwestować więcej pieniędzy.