Każdemu z nas marzy się nowy dom, taki, który budujemy dokładnie pod swoje potrzeby, jednak aby nasze marzenia mogły się ziścić musimy wykonać wiele czynności.

Badanie gruntu

Badanie podłoża jest niezwykle ważne, pozwala ono dowiedzieć się jaka struktura podłoża znajduje się na wykupionej działce, przeznaczonej pod budowę domu. Różne grunty tworzą wiele dodatkowych prac oraz kosztów.

geodezja lębork

Podłoże piaszczyste, często występujące w okolicach lasów, terenach gdzie kiedyś znajdowały się dopływy rzek lub stare koryta będzie mniej kosztowne w budowie, a niżeli teren gliniasty. Wiele zależy od projektu naszego budynku, jeśli jest to parterowy dom mieszkalny, gdzie poddasze nie jest przeznaczone jako użytkowe fundamenty nie muszą być bardzo głębokie, jednak ich struktura zależna będzie od ścian nośnych, od ich ilości i rozmieszczenia. Z kolei w przypadku kiedy plan przewiduje budowę domu z użytkowym poddaszem oraz podpiwniczeniem sytuacja diametralnie się zmienia. Potrzebne są solidne fundamenty, nie tylko po to by zagwarantować sobie podpiwniczenie, ale również przystosowując zwiększenie powierzchni mieszkalnej o poddasze. Nacisk się zwiększy, wiec i fundament musi być nieco głębszy.

fundamety lębork

Prace ziemne

Podczas wykopywania fundamentów zamawiamy niezbędny sprzęt, koparko-ładowarki, walec oraz inne maszyny. Fundament zazwyczaj pozostaje na głębokości 80 centymetrów, jednak jeśli grunt jest dość niestabilny ta głębokość może się zwiększyć nawet do 120 centymetrów. Zbrojenie fundamentów jest bardzo ważne, pozwala na utrzymanie twardości, oraz zapobiega występowaniu pęknięć, co w konsekwencji może doprowadzić do podmakania piwnicy. Są różne rodzaje zbrojeń, ale najczęściej występuje wieniec dolny, zbrojenie wewnętrzne i wieniec górny. Wiele osób myśli, że da o wiele grubszy drut, dużo głębsze fundamenty i na tym dużo zyska. To jeden z wielu błędów jakie popełniają osoby, które nie znają się na budownictwie. Dzisiejszy system gwarantuje, że wytrzymałość przy danym nacisku będzie wystarczająca, więc nie ma potrzeby ani większego sensu wydawać większej sumy pieniędzy na głębszy i mocniejszy fundament.

Zadania koparki

wyynajem koparki lębork

Koparka ma za zadanie przygotować teren, wyrównać go i oczyścić ze wszelkich krzewów, gruzu i innych. Jej zadanie nie ogranicza się jednak tylko do tego. Samo kopanie fundamentów musi być dość precyzyjne, zarówno szerokość jak i głębokość nie powinny przekraczać wcześniej ustalonych rozmiarów. Maszyny te często wsypują beton do wykopanych rowów, w miejscach gdzie betoniarki nie są w stanie dojechać.