Pewnie wiele osób zastanawia się skąd firmy zajmujące się pracami budowlanymi biorą żwir? Z jednej strony można bardzo prosto odpowiedzieć na to pytanie, a z drugiej strony dość skomplikowanie. Ja wybiorę tą drugą opcję, ponieważ jest ciekawsza. A przynajmniej mnie zainteresowała.
Żwirownia to miejsce, gdzie nie tylko wydobywa się żwir, ale również piasek. Są to dwie kopaliny, które w naszym kraju zostały uznane jako pospolite. Nam w tym momencie chodzi tylko o pierwszą z nich, jednak bądźmy szczerze, jeżeli wydobywa się, to obie naraz. Są one potem po prostu rozdzielane w odpowiedni sposób.
Ogólnie wyróżnia się dwa sposoby wydobywania żwiru i zależą one od tego, czy jest to frakcja sucha czy mokra. Ta pierwsza jest wydobywana za pomocą specjalistycznych maszyn – koparek podsiębiernych, ładowarek oraz taśmociągów. Inaczej jest w przypadku, kiedy kruszywa jest wyciągane spod wody. Jest to trochę cięższe zadanie. Do tego używa się koparek liniowych i refulerów.
Jednak każdy z nas wie, że każde złoże się kiedyś kończy, a po nim zostaje ogromna dziura, która jest niebezpieczna. Wiele taki żwirowni, jest wypełniane wodą, dzięki czemu powstaje nowy zbiornik wodny, który ma własną nazwę – bagr. Ale nie jest to jedyny sposób, w który usuwa się tego rodzaju rzeczy, W wielu przypadkach jest ono przerabiane na miejsce, w którym utylizuje się odpady. Wiele osób jest temu przeciwne, jednak gdzieś te śmieci muszą się podziać. Nawet nie zdajemy sobie sprawy, ale tego produkujemy każdego dnia.
A wracając do żwiru, to przecież przy takim wydobywaniu ziarna mają różną wielkość, a w sprzedaży oferowana jest nie mieszanka, ale określona średnica. Otóż całe kruszywo jest odpowiednio szeregowane, dzięki innowacyjnym maszynom. Ziarna mogą mieć wielkość od 2 mm do 16 mm, więc jak widać zakres jest dość duży.