Roboty ziemne Lębork
Koparki kołowe są najczęściej wykorzystywanym sprzętem w ziemnych robotach budowlanych. Charakteryzują się wysoka jakością i uniwersalna konstrukcją. Ich podstawowe zastosowanie to eksploatacja podziemna, przeładunek przemysłowy, budowa tuneli oraz rozbiórki budynków. Ponadto doskonale przydają się w gospodarce wodnej oraz przemyśle wydobywczym.
Cykl ciągły i przerywany koparki kołowej jest bardzo charakterystycznym czynnikiem. Te schematy pracy związane są z ich budową (ilość naczyń urabiających). Najczęściej spotykanymi są te jednonaczyniowe i to one stanowią powszechny widok na terenach budowy. Innym, dość specyficznym rodzajem koparki kołowej jest koparka podwodna, która wykorzystywana jest do eksploatacji złóż surowców ukrytych pod powierzchnią wody.
Jednostką napędową takiej maszyny jest silnik typu deasel (najczęściej cztero lub sześciocylindrowy), a także turbosprężarkę z chłodzeniem powietrza doładowującego. Nowe silniki w koparkach kołowych charakteryzują się niskim zużyciem paliwa. Pracę wykonuje ramię koparki oraz łyżka hydrauliczna (ewentualnie łyżka z zębami) wyposażona w odpowiednie podpory i systemy usprawniające jej eksploatację w terenie.
W koparce jednonaczyniowej narzędziem urabiającym jest tzw. zgarniak zawieszony na linie ciągnącej i podnoszącej. Jej zadaniem jest urabianie nadkładu w postaci skał luźnych takich jak piaski, żwiry i gliny oraz zwięzłych po ich rozdrobnieniu. Wykonują to mechanizmy odpowiedzialne za ruchy manewrowe (podnoszenie i opuszczanie wysięgnika). Zgarniak boczny znajduje zastosowanie przy regeneracji rowów.